Kriolipoliza

Kriolipoliza

Wymrażanie komórek tłuszczowych to sposób na zgubienie kilku centymetrów w obwodzie. Procedura znana jest jako kriolipoliza i należy do bezinwazyjnych metod wspomagania odchudzania. Zabiegowi kriolopolizy można się poddać, jeśli nie dotyczą nas przeciwwskazania, a zależy nam na skuteczności.

Jak działa kriolipoliza?

Przez lata najskuteczniejszym zabiegiem na nadmiar tkanki tłuszczowej była inwazyjna liposukcja. Możliwości medycyny estetycznej uległy jednak rozszerzeniu. Niektóre współczesne zabiegi nie wymagają przerywania ciągłości skóry, co w znacznym stopniu eliminuje skutki uboczne. Obecnie możemy w bezpieczny i niewymagający rekonwalescencji sposób rozbić komórki tłuszczowe ultradźwiękami (liposukcja ultradźwiękowa, Exilis) lub je wymrozić. Stosowanie niskiej temperatury to właśnie kriolipoliza.

Podczas zabiegu kriolipolizy do skóry przykładane jest urządzenie, które zasysa tkankę i chłodzi ją. Niska temperatura wywołuje kontrolowany stan zapalny w obrębie komórek tłuszczowych. Sprawia to, że organizm pozbywa się ich. Ilość tkanki tłuszczowej maleje, a wymrożone komórki zostają wyeliminowane na stałe i się nie regenerują.

images

Przeciwwskazania do kriolipolizy
Kriolipoliza ma pewne ograniczenia – nie można jej stosować na niektóre obszary skóry, w tym na rany, otarcia naskórka, znamiona czy śiwże tatuaże. Przeciwwskazania to również łuszczyca, bielactwo, liszaj, infekcje i alergie skórne czy stany zapalne. Kriolipolizy nie powinny przeprowadzać kobiety podczas miesiączki, w ciąży.
Choroby, które mogą być przyczyną dyskwalifikacji z zabiegu, to:

  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • epilepsja;
  • choroba Raynauda;
  • choroby nowotworowe;
  • cukrzyca;
  • hemofilia
  • problemy z tarczycą ( nieleczone )
  • krioglobulinemia;
  • hipoproteinemia;
  • schorzenia wątroby i nerek

Kriolipoliza – przebieg zabiegu

Zabieg trwa 45 – 60 minut. Specjalna głowica zostaje przyłożona do obszaru, z którego chcemy pozbyć się tłuszczyku. Głowica chłodzi zassany obszar skóry / tłuszczu zgodnie z wybranym profilem zabiegowym. Czujniki wbudowane w głowicę są połączone z panelem sterowania w celu stałego monitorowania i regulowania chłodzenia.
W tym samym czasie, w którym aplikowane jest zimno, głowica przeprowadza masaż próżniowy i drenaż limfatyczny, co dodatkowo stymuluje organizm do detoksykacji, szybszego pozbywania się tłuszczu oraz złogów cellulitowych.


Czy zabieg kriolipolizy jest bolesny?
Zabieg kriolipolizy jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym, chociaż w czasie jego trwania pacjent może odczuwać zasysanie skóry oraz zimno. Oprócz tego w czasie zabiegu kriolipolizy może dojść do wystąpienia zaczerwienień, a także siniaków.
Oprócz tego niektóre osoby mogą odczuwać przez krótki czas, osłabienie czucia w obszarze skóry, która poddana zostaje zabiegowi. Zabieg krwiolipolizy może spowodować, że na ciele pacjenta pojawić się małej wielkości krwiak, jednakże po kilku dniach powinien od ulec resorpcji.


Jakie efekty daje kriolipoliza?

Zabieg jest niezwykle skuteczny. Daje trwałą 20-30% redukcję tkanki po jednym zabiegu.
Rezultaty są widoczne 3-4 dnia, kiedy fałd skóry inaczej się układa (pomiar fałdomierzem pokazuje około 2-4 cm różnicy).
Po około 30 dniach efekty są jeszcze bardziej spektakularne – wyraźnie jest widoczny efekt wyszczuplenia. Cały proces tracenia tkanki tłuszczowej trwa około 2- 3 miesięcy i ewentualnie potem można powtórzyć zabieg.
Drugi zabieg wykonujemy po 4-6 tygodni po pierwszym.
Ze względu na zniszczenie komórek tłuszczowych efekty są długotrwałe. Nawet w przypadku ponownego przybrania na wadze, miejsca uprzednio poddane kriolipolizie będą bardziej oporne na zwiększenie obwodu.

mountain